המטבח שלנו הוא כבר מזמן לא מקום שרק אוכלים או שותים בו, ובבתים רבים הוא הפך לחדר של ממש בו המשפחה מתכנסת בערבים ובסופי שבוע כדי להתעדכן בכל מה שקורה בין בני המשפחה. מטבחים משמשים גם לאירוח וחלק גדול מהם מחוברים עם הסלון.

לכן, אין פלא שהיום יותר ויותר אנשים רוצים להשקיע בעיצוב המטבח שלהם ממש כמו שהם משקיעים בעיצוב של יתר הבית.

בשנים האחרונות צצים להם כל מיני ביטויים כמו למשל "מטבחים מודרניים" או מטבחים "תעשייתיים" שנשמעים מצוין כאשר מגלגלים אותם על הלשון, אבל לנו ממש מושג מה הם באמת אומרים, אז בואו נעשה טיפה סדר:

המטבח הכפרי

מאז המהפכה התעשייתית, נראה שאנחנו תמיד רוצים לחזור לטבע, ולכן אין פלא שהמטבח הכפרי היה ונותר פופולארי כאשר טרנדים אחרים באו וחלפו. המטבח הכפרי מתבטא בשילוב של חומרים טבעיים כדוגמת ברזל, אבן ועץ.

בכל מה שנוגע למטבח כפרי, גם שינויים קטנים יכולים לעשות הבדל גדול. לדוגמה, את הידיות הסטנדרטיות של הארונות אפשר להחליף בידיות מברזל. אם יש במטבח קלפות (דלתות הזזה מאונכות), אפשר להחליף אותן בוויטרינות, וכאשר יש אופציה להוסיף מדפים מעץ, זה בכלל מבורך.

את משטח העבודה ניתן להחליף במשטח דמוי עץ, וגם קוריאן בצבע טבעי יכול לעשות את העבודה.

עוד פריטים שיכולים לעשות שינוי משמעותי הם הכיסאות והשולחן המרכזי, כאשר מחליפים את הכיסאות הלבנים או השחורים הסטנדרטים בכיסאות מרשימים עם טקסטורה דמוית עץ.

מחפשים רעיונות והשראה לעיצוב המטבח? בקרו באתר דן דיזיין סנטר

מטבח פרובנס

מטבח פרובנס הוא מעין גרסה של המטבח הכפרי, אך המראה שלו כבד יותר, על גבול ה-Vintage. בהתאם לזאת, הוא מאופיין לרוב בארונות בגוונים בהירים עם פרזולים רבים, ידיות בצבע זהב ונברשות גדולות הנתלות מן התקרה (אם כי אפשר להשתמש גם במספר מנורות רגילות בצבעים חמימים).

אם רוצים אפשר אפילו להצניע את המראה המודרני של החלונות באמצעות תליית וילונות בחלק העליון שלהם.

במטבח פרובנס בהחלט יכול להיות אי, אבל הוא מזכיר יותר ספסל גדול או שולחן פיקניק.

המטבח המודרני

המטבח המודרני הוא מטבח שמאופיין בקווים ישרים וברורים כאשר ברוב המכריע של המקרים יהיה מחובר עם הסלון, כך שנוצר שטח גדול מאוד. אלמנט מרכזי במטבח המודרני הוא האי במרכז החדר עם כיסאות הבר מסביבו שמשמש כפינת אכילה וגם מתאים מאוד לאירוח.

החומרים שמשמשים במטבחים מודרניים הם לרוב אבן, בטון, שיש נקי או ברזל עם שליטה דומיננטית של צבעים מטאליים. גם פה אפשר להשתמש בקוריאן בצבע המתאים כתחליף לשיש.

בין אם החלל גדול ובין אם הוא קטן יותר, אחד מהעקרונות של המטבח המודרני הוא פונקציונליות. לכן, בדרך כלל רואים אך ורק כלי בישול בלי יותר מדי קישוטים על גבי משטחי העבודה והארונות הם אלו שאמורים לספק את כל מקום האחסון הנדרש לכלים בהם נעשה שימוש תדיר פחות.

המטבח התעשייתי

אם ישבתם במסעדה וראיתם קולט אדים גדול או צינורות מתכת של מערכת מיזוג האוויר, בוודאי יש לכם רושם כללי איך נראה מטבח תעשייתי. המטבח התעשייתי הביתי הוא כמובן לא בסדר גודל של מטבח כזה, אבל הוא בהחלט שואב ממנו לא מעט השראה.

אפשר להגיד שהמטבח התעשייתי הוא סוג של מטבח מודרני, אבל הכול בו נראה מרשים וגדול יותר עם שליטה דומיננטית של צבעים חזקים כגון שחור או אפילו עץ כהה. לדוגמה, מאוד מקובל לצבוע את הקירות בשחור או ירוק כך שיתקבל מראה של תפריט ספיישלים (רק שאת הספיישלים צריך לבשל לבד...). אפילו הברזים ובתי הנורה (שנתלים מן התקרה) יכולים להיות בצבעים שכאלו.

לעיתים לא מסתירים את מערכת הקירור, כך שאפשר לראות את פתחי הקירור באופן ברור. וכן, יש כאלו שמבליטים גם את קולט האדים ממש כמו במסעדות.

בניגוד למטבח המודרני הפשוט, האיים נוטים להיות ארוכים יותר ובעיצובים מסוימים הם מחוברים ישירות לקיר, כך שבעצם מדובר ב-"חצי אי". על השטח הגדול אותו תופס האי מפצים לרוב בשטח אחסון נוסף הממוקם בחלק האחורי שלו (לדוגמה, מגירות ללא ידיות שנראות כחלק אינטגרלי ממנו ונפתחות מלמטה).

לסיום, חשוב לציין שעיצוב מטבחים הוא תחום מאוד נזיל, ולכן בהחלט אפשר לראות מטבחים שלכאורה שייכים לסגנון מסוים, אבל שוברים אותו באמצעות אלמנט יוצא דופן כמו למשל כיסאות עץ בגוון בהיר בתוך מטבח מודרני.