החברה האנושית נעשית מודעת יותר ויותר לחשיבות של אחריות סביבתית בהקשר של בניה ועיצוב פנים. כתוצאה מכך, יותר ויותר אנשים מבקשים לשלב עקרונות של קיימות במסגרת עיצוב הדירה. למעצבי פנים יש השפעה על הקיימות של הסביבה משום שהם אלה שמחליטים באילו חומרים ומוצרים ישתמשו.

ישנם מספר עקרונות של עיצוב פנים בר-קיימא, אשר עשויים לעזור בניהול משאבים חסכוני ויעיל, ובכך להקטין את ההשפעה הסביבתית של הבניה.

יעילות אנרגטית

צריכת האנרגיה היא אחד התורמים העיקריים לשינוי האקלים. מבנים אחראים לכ - 40% מצריכת האנרגיה, יותר מאשר אמצעי תחבורה. אדריכלים ומעצבי פנים יכולים לעשות הרבה כדי לשפר את היעילות האנרגטית של בניינים. מדובר על הפחתת כמות האנרגיה הדרושה לחימום, תאורה, הפעלת מכשירים וכו' - התקנת מזגן חסכוני וחכם ושימוש באמצעי בידוד מתקדמים - כמו גם על ידי אספקת אנרגיה מתחדשת..

לדוגמה, רוב החום או הקרירות של הבניין אשר מווסתים על ידי מיזוג אוויר, בורחים דרך החלונות. לכן חשוב להתקין חלונות באיכות גבוהה שיספקו בידוד טוב, להוסיף וילונות ששומרים על טמפרטורה יציבה, לדאוג לתריסים חכמים שמאפשרים לשלוט בטמפרטורת הבניין וכו'.

הפחתת פסולת

על מעצבי הפנים יש הרבה כוח כשמדובר בהפחתת פסולת. המשאבים של כדור הארץ מוגבלים ומדלדלים בקצב הולך וגובר, ולכן המנטליות של השלכת מוצרים ברגע שהם אינם אופנתיים והחלפתם באופנתיים יותר כבר לא מוצדקת. מעצבי פנים יכולים לתרום באמצעות הפנמת והפצת המגמה של מיחזור, שדרוג והסבה.

במקום להשליך חפצים 'מיושנים' לפח, מעצבים יכולים (וצריכים) למצוא ולהציע שימושים יצירתיים חדשים, הם יכולים לבחור להשתמש בחומרים סינתטיים המיוצרים מפסולת ממוחזרת כך שהיא תהפוך לחומר גלם עבור מוצרים חדשים, וכך ליצור לולאה מעגלית אשר מנטרלת יצירת פסולת.

אריכות ימים וגמישות

במסגרת הגישה לתכנון בר-קיימא, ובהמשך לאמור לעיל, יש לשקול שימוש בחומרים עם תוחלת חיים ארוכה. זאת על מנת שלא להשליך ולהיפטר מחומרים ומוצרים לעתים קרובות מדי. מדובר בעיקר באותם אלמנטים שחווים הרבה בלאי (כגון רצפות). המטרה היא לעצב חללים יציבים לאורך זמן, באמצעות העדפת איכות על פני כמות, פונקציונליות על פני קישוט וכו'. יחד עם זאת, יש לזכור שאנשים משתנים ואיתם גם העדפותיהם, כך שיש לקחת בחשבון עיצוב חללים "גמישים" - כמו קירות שניתן לשנות, ריהוט מתכוונן ונייד, וגם (חשוב מאוד) תחזוקה קלה.

סביבה בריאה

ישנם מספר גורמים שיש לזכור כאשר  מעצבים חללים בריאים: איכות האוויר, חימום, אוורור, תאורה ואקוסטיקה. אנשים מבלים את רוב זמנם בבית; במשרדים, בבתי ספר וכו' ורובם מסתפקים בהתקנת מזגן על מנת לטפל בקירור, חימום ואוורור..

על פי הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב, זיהום האוויר בתוך הבית הוא אחד מחמשת האיומים הסביבתיים הגדולים ביותר לבריאות הציבור. בדרך כלל זו תוצאה של מוצרים וחומרים עם רמות גבוהות של פליטות רעילות. לדוגמה, רהיטים שטופלו בכימיקלים שמשחררים רעלים מסוכנים באוויר..

כדי לשפר את איכות האוויר בתוך הבית, חשוב שהאוויר בחדר יכול להסתובב באופן קבוע ולהישאר טרי. שטיחים יכולים לשפר את איכות האוויר על ידי לכידת חלקיקי אבק מהאוויר, ומזגן תורם לסירקולציה של אוויר, אם כי יש להקפיד לנקותו מדי פעם כדי למנוע הצטברות של חיידקים ועובש.