קוריאן הפך לשם של חומר גלם נפוץ למדי, המשמש בין היתר קבלנים, משפצים, אדריכלים ומתכנני מטבחים. זווית שלא מרבים לעסוק בה הינה העיבוד של חומר זה והפעם נבקש לספר על הציוד המשמש לעבודה עם קוריאן. מלבד העובדה כי ניתן לעבד את החומר תוך שימוש במותגים כדוגמת כלי עבודה מקיטה, נראה באילו כלים בדיוק ניתן לעבוד בהתקנות והרכבות של מוצרים המבוססים על קוריאן.

קוריאן – התחליף של השיש

רבים מאיתנו מכנים עדיין את משטחי העבודה במטבחים בשם הגנרי "שיש". למעשה, רבים מאותם משטחי עבודה כלל אינם עשויים משיש ואפילו לא מאבנים אחרות בתור חלופה. במקום זאת, תופסים חומרי גלם אחרים את הבכורה. חומר גלם מאוד מרכזי שבו אנו מתמקדים כאן הינו הקוריאן. לפני שנראה באילו כלי עבודה מקיטה וכלים אחרים נהוג להשתמש בעבודה עם החומר, נזכיר בעצם למה הוא משמש. אגב, מעניין לציין כי ישנם אפילו מתקינים רשמיים אשר מכנים את משטח העבודה האמור בשם "שיש קוריאן", למרות שבעצם מדובר במשטח המבוסס על חומרים אקריליים חזקים ועמידים. מכיוון שהחומר חזק ועמיד עד מאוד, הוא משמש לא רק במטבחים כמשטח לעבודה אלא גם בחדרי אמבטיה וגם בתור חומר חיפוי לקירות פנים וחוץ ויש גם כאלה שמרכיבים בעזרתו דלפקים וארונות.

חיתוך וליטוש קוריאן

בתור משטח עבודה, לא קיים תקן אחיד למידה רצויה של שיש קוריאן. משום כך, ממש כפי שחותכים משטחי שיש רגילים לכל דבר ועניין, יש לעבד את הקוריאן ולחתוך אותו באמצעות כלי חיתוך וניסור. אין ספק כי ישנם כמה וכמה סוגים של כלי עבודה מקיטה שיצלחו למשימה. למשל, ניתן לעשות שימוש במסור שולחני חזק אשר שייך למשפחת המותגים החזקים של החברה. יש לציין כי לא כל מסור שולחני יתאים לכך והדגש חייב להיות על להבי חיתוך שיתאימו לחיתוך חומרי חזקים ועמידים במיוחד.

מלבד מסור שולחני, ניתן לבצע חיתוך של משטחי עבודה שעשויים קוריאן גם באמצעות דיסק חיתוך נייד. אגב, באמצעות דיסק מסוג אחר (דיסק לליטוש) ניתן גם לבצע גימור וליטוש של משטחי עבודה שונים, לרבות קוריאן. את הליטוש ניתן לבצע לאחר החיתוך, לפני שמבצעים את ההתקנה של השיש עצמו, במקום המיועד.

דבק מקצועי ואקדח דבק חם

חיתוך של קוריאן באמצעות מסור שולחני, מסור ידני או דיסק חיתוך עשוי להיות השלב הראשון בעבודה. בהמשך, כאשר יש צורך לבצע הדבקה מקצועית, בהחלט ניתן לעשות זאת באמצעות דבק חם. לצורך כך יש להיעזר באקדח דבק חם שמאפשר ליישם את הדבק בדיוק במקום הרצוי. אך גם זה איננו מספק. במידה ורוצים כי ההדבקה תיעשה על הצד הטוב ביותר, ניתן להיעזר במלחציים. המלחציים נועדו לאחוז את המשטח ביציבות עד אשר הדבק יתייבש לשביעות רצוננו. 

בנקודה זו נרצה לייחד כמה מילים אודות הדבק. חשוב לעשות שימוש בדבק ייעודי, להדבקה מיטבית ולהצטייד מראש בכמות המספקת. ישנם דבקים אשר מצריכים ערבוב לפני השימוש, כך שיש תמיד לבדוק בעיון את הוראות היצרן.

גימור וליטוש

לאחר ההתקנה של הקוריאן כמשטח לעבודה או כחיפוי מודרני לקירות ולאחר שמסתיים גם שלב ההדבקה, יתכן ויהיה צורך לבצע גימור וליטוש אחרון לסיום. לצורך כך, ניתן להשתמש בדיסק ייעודי לליטוש מעודן. במידה ואין דיסק כזה בהישג יד ואם הליטוש מינימלי באופיו, ניתן יהיה להסתפק בנייר לטש. מומלץ שתמיד יהיו בהישג יד ניירות לטש לסוגיהם השונים כך שדי במהירות תוכלו לסיים ולברך על המוגמר.