כשאנחנו מחליטים לעצב מטבח חדש, עלינו לשים לב לפרטים שונים אשר יהפכו אותו, ליפה, חדשני ויעיל יותר מהמטבח הקודם אשר היה לנו. עלינו לזכור שאנחנו נעבוד שעות רבות במטבח, ולכן אנחנו צריכים להרגיש בו נוח, וכן הוא אמור לספק סביבת עבודת פונקציונאלית ואופטימאלית לצרכים שלנו.

לשם בניית מטבח שיענה על הצרכים שלנו, עלינו להתייחס למספר אלמנטים שאמורים להשתלב בו, באופן טבעי. אלמנטים כמו קרמיקה למטבח, שיש, ארונות, משטחי עבודה, תאורה ועוד. במאמר זה אנחנו נבחן מספר אלמנטים וכיצד עלינו לבחור אותם באופן כזה, שהם יכולים להתאים לצרכים שלנו מחד, ולאפשר לנו ליהנות מעיצוב מטבח ברמה הגבוהה ביותר שאנחנו יכולים לדמיין, מאידך.

לפני שנתחיל חשוב להבהיר, שיש שתי נקודות שעלינו להתייחס אליהן, עוד בטרם אנחנו מתחילים לחפש את אותם אלמנטים שציינו. ראשית, השטח שעומד לרשותנו. עלינו לבחון מה הוא בדיוק גודל המטבח והאם הוא יכול לספק לנו מספיק מקום בשביל סביבת עבודה אופטימאלית. במידה והשטח הנוכחי של המטבח לא מספיק, עלינו לבחון אופציה לבצע הגדלה שלו כך שהוא יתאים לצרכים שלנו. נקודה שנייה היא שאלת התקציב כמובן. עלינו לבחון מה התקציב שעומד לרשותנו והאם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו את כל מה שאנחנו מעוניינים בו לשם עיצוב המטבח.

אלמנטים עיקריים שיהפכו את המטבח שלנו לפונקציונאלי ויפה

קרמיקה למטבח– כאן עלינו לחשוב על אריחי קרמיקה אשר יענו על 3 מאפיינים. מאפיין ראשון, אריחי הקרמיקה צריכים להיות עמידים וחזקים על מנת שיחזיקו מעמד זמן רב. מאפיין שני, אנחנו צריכים לבחור אריחי קרמיקה שיתאימו לעיצוב של הארונות והשיש. מאפיין שלישי, אנחנו צריכים לבחור אריחי קרמיקה בהירים אשר יהיה ניתן במקום מבלי שנרגיש אי נוחות בזמן העבודה.

ארונות– כאן עלינו לבחור גם את מיקום הארונות, האם הם יהיו מעל ומתחת לכיור או רק מתחת, באיזה גודל הם יהיו, מאיזה עץ הם יהיו עשויים, וכיצד הם יתחלקו מבחינת יכולות האחסון שלהם. המודל הפונקציונאלי הוא אחסון מודולארי, אשר מאפשר ליהנות מאחסון חכם שלא מצריך מאיתנו לפתוח את כל הארון ולחפש את הכלים והאביזרים השונים בהם אנחנו מבקשים להשתמש.

משטחי קוריאן– מדובר על משטחי ציפוי קשיחים שניתן להתקין אותם על גבי השיש או סביבו ובכך אנחנו נהנים ממשטחי עבודה לכל דבר. הייחוד של משטחי קוריאן חוץ מזה שהם יפים מאוד, נובע מהעיצוב המיוחד שלהם שמשלב צבעים מיוחדים וגימור מושלם וגם החוזק שלהם. מדובר במשטחים קשיחים ובלתי חדירים, שמחזיקים מעמד זמן רב ובלא מעט בתים, הם מחליפים כיום גם את משטחי השיש הרגילים. מי שרוצה, יכול לשלב אותם עם משטחי שיש רגילים ובכך ליהנות גם משילוב חומרים איכותיים וגם מעיצוב מיוחד.

תאורה– מאחר שאנחנו מתכוונים לעבוד שעות רבות במטבח, אנחנו צריכים לבחור תאורה מתאימה, כזו שתהיה מצד אחד נוחה לעבודה ומצד שני חסכונית מבחינת עלויות צריכת החשמל. עלינו לבחור גם את מיקום התאורה בהתאם למשטחי העבודה השונים ולמבנה המטבח.