כשאנחנו מתכננים את המטבח שלנו, אנחנו שמים לב לנקודות שונות בתכנון ובעיצוב. אנחנו מתייחסים לנקודות כמו סוג הארונות, השיש, משטחי עבודה, האם להשאיר את המטבח פתוח או סגור, צבע האריחים, מיקום הכיור, היכן להציב את מכשירי החשמל השונים ועוד.

אך יש אלמנט מסוים, נוסף, שאנחנו צריכים להתייחס אליו וזה הנושא של תאורה במטבח. לכאורה זה נושא פשוט וזניח, אך לא בהכרח. ראשית, כי לתאורה יש חשיבות עצומה באופן בו אנחנו נוכל להשתמש במטבח ולעבוד בו בצורה נכונה, שנית, התאורה היא חלק בלתי נפרד מהעיצוב של המטבח ומהתכנון שלו, שלוש, מאחר ואנחנו עובדים במטבח לא מעט, אז יש גם משמעות מבחינה כלכלית לאופן בו אנחנו נבחר את גופי התאורה השונים וכיצד נשתמש בהם.

מן הסתם, בחירת תאורה במטבח קשורה לשאלה, כיצד בנוי המטבח. מטבח קלאסי היום, בנוי כך שהוא פתוח ומחובר לסלון ולמרפסת, במקרים רבים אנחנו נמצאים לצידו מרפסת שירות קטנה, וכן נמצא בו לפחות חלון אחד.

זה מלמד אותנו, שמבחינת תאורה במטבח, הרי שהוא מוקף מקורות חיצוניים אשר יכולים לחסוך מאיתנו את הצורך להתקין גופי תאורה בתוך המטבח עצמו. מצד שני, בשביל שנוכל לעבוד בצורה נוחה מבלי לאמץ את העיניים יותר מדי קשה, אנחנו כן צריכים להתקין מספר גופי תאורה במטבח שיספקו לנו אור ברמות שונות.

דוגמאות למקורות תאורה במטבח

המקור החשוב ביותר, הוא כמובן גוף התאורה המרכזי שיהיה תלוי במרכז המטבח. גם כאן אנחנו יכולים לראות שינויים מסוימים. שכן בניגוד לעבר, אשר היה נהוג להתקין פלורסנט או גוף תאורה בודד, הרי שכיום אנחנו יכולים לראות שימוש במספר ספוטים או נורות לד במספר גופי תאורה שמרוכזים במקום אחד ומספקים אור לחלק נרחב מהמטבח.

אפשרות נוספת היא לחלק את גופי התאורה בצורה שווה בין אזורים שונים. במקום להשתמש בגוף תאורה אחד שמאיר על כל המטבח, להשתמש בשורה של גופי תאורה מאותו סוג, אשר מרוכזים בקבוצות שונות, במספר אזורים במטבח. למשל, חלק אחד יהיה מעל הכיור, חלק אחד מעל משטח עבודה, חלק אחר יהיה באזור המזווה. זה כמובן בהנחה ומדובר במטבח גדול ורחב שיש צורך להתקין בו יותר מאזור תאורה אחד.

עוד אפשרות היא, מאחר ואנחנו יכולים ליהנות ממקורות תאורה חיצוניים, אז אנחנו יכולים להסתפק במקורות תאורה קטנים באזורים ספציפיים, מדובר על מקורות תאורה חסכוניים שבנויים על גבי הארונות או מתחתיים, כך שאנחנו לא נשתמש במקורות בזבזניים אלא רק במקור מסוים, אחד או שניים. זה הרבה יותר חסכוני, אך זה גם פחות נוח.

לפני סיום חשוב לומר, בחירת תאורה למטבח היא תהליך שצריך להתייחס אליו בכובד ראש, מאחר ובדומה למשטחי עבודה או פתרונות אחסון, לא מדובר רק בעניין של עיצוב אלא גם בעניין פרקטיות וכיצד ניתן לעבוד בצורה נכונה במטבח.